Jak získat skvělý zdroj živin?
V zimě se nám často nedostává tolik zdraví prospěšných látek, kolik bychom potřebovali. Obchody nejsou tak pestré na výběr ovoce a zeleniny a farmáři jsou svou nabídkou také velmi omezeni vhledem k nemožnosti používat jejich rozsáhlá pole. Je proto velmi důležité se v době chřipek a dalších onemocnění spoléhat na jiný přísun živin. Jednou z možností je klíčení semen https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/. Ty buď můžeme zakoupit již hotové, nebo si je můžeme doma nechat vyklíčit. My vám poradíme jak na to.
Nejdůležitější je nádoba, v které bude celý proces probíhat. K dostání jsou nakličovací misky nebo sklenice. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
- Nakličovací misky
Jejich výhoda spočívá v úspoře prostoru, neboť se skládají na sebe. Semínka nepotřebují větší péči, nutné je pouze pravidelné rosení.
- Nakličovací sklenice
Zde je nutná větší péče o semínka, které je zapotřebí několikrát denně proplachovat. Výhodou je však estetičnost a jednoduchost. Jednoduchou náhradou může být průhledná PET láhev opatřená děravým víčkem. Hodí se především na klíčení větších semen.
Následně je důležité vybrat semínka, která chcete nechat klíčit. Rozlišují se barvou, obsahem vitaminů ale hlavně chutí, která je často zásadní a některé klíčky jsou pro jejich specifickou chuť označovány za delikatesu. Mezi nejoblíbenější druhy semen patří: hrách, mungo fazole, ředkvička, salát, roketa, cizrna, čočka a řeřicha. Vždy semena kupujte v obchodech, které jsou specializovány na klíčení semen. Nikdy nekonzumujte naklíčená semena z ochodů, které se specializují na výsev, neboť jsou semínka často ošetřena fungicidními přípravky.
Klíčky můžete použít prakticky kamkoliv. Využijete je jako složku salátu nebo se hodí k hlavnímu jídlu jako příloha. Skvěle také chutnají na chlebu s máslem či lučinou nebo je můžete díky jejich zajímavé chuti konzumovat jenom tak samotné.