Jak na střední školu
Rozhodnout se v deváté třídě, co chcete po zbytek svého života dělat je nad schopnosti většiny patnáctiletých. Je to hrozně brzy, mezitím si to ještě dvakrát rozmyslí.
Proto radši zvolí jakoukoli školu, která je blízko bydliště, nebo tu, kde mají kamarády. Spoustě z nich školu vyberou rodiče a v půlce studia zjistí, že i nezvládají a nebaví je.
Jedna z nejtěžších otázek, kterou si každý z nás musel nebo musí položit: Jak si vybrat správnou střední školu? Pár tipů pro vás.
Jste humanitní nebo přírodovědný typ?
Zvažte své silné stránky
Baví vás přírodopis, zeměpis, chemie víc než cizí jazyky a různé výchovy? Dobře počítáte? Znamená to, že jste přírodovědný typ. Vyberte si ze středních průmyslových, technických, chemických a přírodovědných škol.
Škoda, že pro humanitní typy není takový výběr. Cestovní ruch, pedagogické lyceum a pár dalších anebo všeobecná gymnázia ale s pořádnou náloží chemie, fyziky a matematiky. Celkem smůla, co?
Nestydět se jít na učňák
Kuchař, opravář, kadeřnice, hotelové služby, odborná učiliště nabízí spoustu zajímavých oborů. Není žádný důvod, proč se za učňák stydět. Že se budou smát? Ukažte, že někteří řemeslníci si vydělají mnohem víc než vystudovaní učitelé se spoustou titulů.
Nekupovat zajíce v pytli
Znamená: běžte na dny otevřených dveří, třeba zjistíte, že vaše vysněná škola se napůl rozpadá a matematiku tam vyučuje nějaký podivín. Nebo naopak vás uchvátí, jako mě vybavení laboratoří, učitelé cizích jazyků a obrazy na chodbách.
Rozhodnout se sám
Rodiče, učitelé a celkově všichni dospělí rádi do všeho mluví. Nechtějí dovolit zkusit ani talentové zkoušky na konzervatoř a nutí do gymnázia. Nebo dát na doporučení kamarádů, kteří chtějí na průmyslovou školu a přemlouvají ať jdete s nimi. Je těžké vybrat si školu a jít do nového prostředí úplně sám. Nenechte se přemluvit, nebudete litovat.