Co je to BMI
Není pochyb o tom, že štíhlá postava je dnes v módě. Lidé s touto figurou jsou na přehlídkových molech, ve filmech i v nejrůznějších reklamách. Není tedy divu, že se jim mnoho lidí, především tedy žen, chce podobat.
A to je v pořádku, na zdravě štíhlé postavě není nic zlého, naopak. Obezita zvyšuje riziko nejrůznějších chorob, jako je cukrovka či kardiovaskulární choroby. Avšak jak poznat, že jsme skutečně štíhlí, či zda jsme již podvyživení?
Tato otázka se vynořuje poměrně často, zvláště když nejen v televizi vidíme varování před přílišným hubnutím, ukazují nám reportáže mladých dívek, postižených mentální anorexií či bulimií a celkově nám říkají, že bychom to neměli přehánět.
K řešení tohoto problému bylo vyzkoušeno několik laických metod. Ta, která vydržela zdaleka nejdéle, je výpočet BMI. Jedná se o zkratku z anglického Body Mass Index, tedy index hmoty těla. Jak tedy funguje?
V podstatě spočítá poměr mezi vaší váhou a výškou. Na základě toho vyjde určité číslo, které vám nakonec řekne, zda máte správnou hmotnost, mírnou obezitu, obezitu či zda jste podvyživení. Používají jej tisíce žen na celém světě, aby zjistily, jaká je jejich ideální váha.
To vše zní samozřejmě dobře. Je to jednoduchá, rychlá metoda, kterou může každý provést u sebe doma. Je však také spolehlivá?
Popravdě řečeno, příliš ne. Bere totiž v úvahu pouze výšku a váhu, případně u internetových kalkulaček také věk. Co přehlíží, jelikož nemá možnost jak to do rovnice zahrnout, je celková tělesná stavba a především míra nasvalení.
Stačí se jen podívat na profesionální zápasníky v těžké váze. Ti by měli BMI rozhodně vysoký, koneckonců mnozí váží i více než 100 kg. Ale asi jen málokdo o nich bude tvrdit, že jsou tlustí. Nejsou, mají pouze hodně svalové hmoty.
Proto pokud máte pochybnosti, raději se poraďte s lékařem. Ten zhodnotí veškeré další faktory a dá vám přesnou odpověď. Tak budete moci být alespoň v klidu.