CESNET položil základy českému Internetu již v roce 1993
Internet byl v roce 1993 teprve rok v provozu, a to pouze na půdě akademické. K němu se váže také pražská metropolitní síť PASNET. Postupně se síť rozšiřovala i na další akademická místa v Česku a na Slovensku, ale Internet pro veřejnost dostupný ještě nebyl. Bylo to dáno také tím, že společnost Eurotel a jeho divize NexTel měla výhradní (exkluzivní – monopolní) právo na zavádění veřejných datových služeb v naší zemi a nikdo jiný tyto služby (veřejné) nabízet nemohl. Ovšem divize NexTel v roce 1995 byla odprodána a první připojovatelé k Internetu (provideři – ISP) se u nás začali objevovat již v červenci 1995.
Nejvýznamnějším rokem rozšíření Internetu v České republice byl rok 1996. Nebyl sice ještě tak masový, ale do povědomí se dostával v základní a jednoduché podobě např. jako Seznam.cz Ivo Lukačoviče. Lidé si již mohli číst první příspěvky Ondřeje Neffa na Neviditelném psu. Rok 1996 znamená také první spuštění serveru Jobs.cz.
Kam se poděl Gopher, aneb první webové browsery
V polovině 90. let však neexistoval pouze Internet. Již delší dobu byla v provozu i jiná datová služba s názvem Gopher. Její cíle rozšířit dostupnost informací všem lidem byly ovšem podobné, jaké měl samotný Internet. K tomu Gopher využíval speciální služby, např. vyhledání souboru pomocí FTP v různých datových archivech a používalo se i tzv. fulltext vyhledávání v databázích uživatelů a dokumentů. V té době už existovala jakási obdoba dnešního „chatu“ v reálném čase. Gopher však nutil uživatele pracovat s informacemi poměrně složitě pomocí speciálních aplikací, které nefungovaly tak intuitivně, jako dnešní Internet.
Tato síť však nebyla použitelná pro svou roztříštěnost a závislost na aplikacích klientů, proto vznikla první společná platforma pro používání těchto služeb, a tím se vlastně zrodily první webové browsery. Uživatel tedy již nebyl nucen znát obtížné ovládací mechanismy vyhledávání informací, které za něj browser zprostředkoval.
První webové prohlížeče pracovaly na stejném principu, jako ty dnešní. Pohyblivý kurzor a kliknutí myší v grafickém rozhraní na obrázek, ikonu, nebo text – to bylo přesně ono, co lidem k masovému používání Internetu otevřelo brány.