Jak používat bazénový teploměr
My lidé jsme poměrně zvláštní tvorové. V horkém létě se na jednu stranu nemůžeme dočkat, až vlezeme do chladivé vody, na druhou však chceme, aby byla co nejteplejší. To mnohdy může vést k tomu, že se neochladíme tak, jak bychom doufali.
Každý z nás preferuje trochu jinou, avšak není pochyb o tom, že teplota vody v bazénu je věc, která nás rozhodně zajímá. Naštěstí se dnes již běžně prodává bazénový teploměr Chlorito nejrůznějšího typu a kvality, od staršího rtuťového až po moderní digitální. Seženeme je prakticky v každém obchodě, zvláště v letní sezóně.
To je samozřejmě dobře, avšak jen málokdo ví, jak je správně používat. Proto často dostávají výsledky, které skutečnosti příliš neodpovídají. Pak se diví, že se voda zdá teplejší či studenější než to, co naměřili. Jak tedy teplotu vody správě změřit?
V první řadě je nutné uvážit, zda se jedná o teploměr, který dáme do vody jen ve chvíli, kdy chceme teplotu změřit, nebo takový, který tam může být konstantně. Mezi ty první patří naprostá většina moderních digitálních typů, zatímco ty starší rtuťové patří k tomu druhému. Zde je však nutné dávat pozor, abychom jej náhodou při plavání nerozbili a rtuť nevytekla ven. To platí zejména v případě, pokud máme děti, které tam plavou.
Největší chybu však děláme v tom, kde měříme. V první řadě se obvykle měří na přímém Slunci. Není třeba říkat, že to teplotu zvyšuje, neboť voda sluneční paprsky zesiluje. Ideální je tedy měřit někde ve stínu, například pod schůdky či příčlemi žebříku.
Další chybou je, že se měří těsně u hladiny, která je, pokud tedy voda není kontinuálně promíchávána, nejvíce zahřátá od Slunce. Dostaneme tak opět vyšší hodnotu, než jaká ve skutečnosti je. Pokud to zkombinujeme s předchozím bodem, zjistíme, že naše měření je úplně vedle.
Proto pečlivě čtěte přibalené instrukce, které vám řeknou, kde a jak daný teploměr používat. Pak budete mít jistotu, že naměřené hodnoty budou odpovídat skutečnosti.