Jaké ovoce na výrobu kvasu
Ale nejen slivovice, i když právě švestky jsou tradičně v našich zemích používány nejčastěji. Je to tím, že patří mezi ovoce, které má nejvyšší obsah cukrů. A navíc, když je rok s příznivým počasím, nemusíme spěchat se sklizní a můžeme pro cukernatost plodů švestek v co největší míře využít slunečného počasí. A také při přezrání zde nedochází k nahnívání švestek, pokud nejsou rozpukané a tím náchylné k hnilobě. U nás běžně pěstované druhy ovoce jsou vhodné pro pálení ve velkém množství. Je to rozdílné od druhů ovoce, které lze požít na sirupy, mošty, nebo na ovocná vína. Obecně se dá říct, že čím má ovoce nižší skladovatelnost, jako jsou zejména letní druhy ovoce, tedy třešně, višně, slívy, meruňky, letní jablka, tím rychleji se musí vytvořit podmínky pro nastartování kvasných pochodů. Což znamená rozdrtit, rozmačkat na šťávu, dát do nádob na kvašení.
Příprava kvasu
Mezi základní činnosti úpravy ovoce, aby kvasné pochody probíhaly co možná nejlepším způsobem, patří určité osvědčené postupy. Asi málo z nás má možnost používat nějaký ze strojových zařízení určených na rozmělňování ovoce.
Popřípadě i lisů. Nám, kteří uvedené nevlastní, postačí mít čistou nádobu na kvas, která má přiměřený objem a ovoce ke kvašení si upravit ručně. K té nádobě se dá doporučit její objem takový, aby po ukončení procesu kvašení ji bylo možné vozidlem bez pomoci vzpěračů dopravit do palírny k vypálení. Asi 25 litrový soudek se širokým hrdlem a možností uzavření by měl plně vyhovovat. Každé ovoce musí být zralé, plody nesmí být nahnilé, kvas nesmí obsahovat větvičky ani listy. Ovoce by mělo být čisté, propláchnuté vodou, třešně a rybíz bez stopek, u jablek odstranit jadřince, u meruněk pecky.
Ovoce poté rozmačkáme, například pomocí dřevěných palic. Ovocný polotovar by měl mít podobu kaše. Nádoby uzavřeme tak, aby se mohly uvolňovat plyny vznikající při kvašení. Etapy kvašení jsou tyto: zahájení (kvasinky se rozmnožují), bouřlivé (roste teplota, cukry kvasí), klidné (dokvašování), konec (dopravit do palírny a destilovat). A to rychle, jinak dojde ke ztrátám alkoholu a tím i ke snižování kvality vypálené pochoutky pro dlouhé zimní večery.